Zespół Szkół nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim odniósł spektakularny sukces. Na X Mazowieckim Przeglądzie Musztry klas mundurowych, który odbył się 15 kwietnia w Warszawie szkolna kompania zdobyła pierwsze miejsce.
Tym samym w połowie maja będzie reprezentować województwo w Ogólnopolskim Przeglądzie Musztry Klas Wojskowych w Zakopanem.
- To dla nas bardzo duży sukces i wielkie wyróżnienie – mówi wicedyrektor szkoły i opiekun drużyn Piotr Adamczuk. – Ciężka praca młodzieży została doceniona. Nie tylko na zawodach. Mieliśmy propozycję zaprezentowania musztry podczas uroczystości w Siedlcach, ale niestety terminy się nie zgrały. Nie wykluczam jednak, że jeszcze w Siedlcach wystąpimy z pokazem musztry paradnej na wzór kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Sukces sokołowskiej szkoły jest tym większy, iż w X Mazowieckim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych wystawiała ona aż dwie kompanie kadetów. Kompania złożona wyłącznie z uczniów klas pierwszych zajęła w rywalizacji 5. miejsce. To znakomity wynik, biorąc pod uwagę, że uczniowie ćwiczą dopiero od września. Musztra paradna z bronią, wykonywana przez młodzież Zespołu Szkół nr 1, zyskała uznanie nie tylko podczas ostatnich zawodów. - W październiku kompania reprezentacyjna składająca się z uczniów klas o profilu policyjnym zdobyła wicemistrzostwo Mazowsza na Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych, organizowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W związku z wizytą w Polsce delegacji rządowej z Ukrainy, która między innymi chciała zobaczyć, jak funkcjonują u nas klasy mundurowe, nasza szkoła została wytypowana przez Komendę Główną Policji jako dobry przykład realizacji szkolenia w klasach o profilu policyjnym – opowiada Piotr Adamczuk.
Historia klas mundurowych
Jedenaście lat temu Piotr Adamczuk, nauczyciel, a jednocześnie instruktor taktyk interwencji w policji, wraz z ówczesną dyrektorką szkoły postanowili stworzyć klasy mundurowe.
– Zaproponowaliśmy utworzenie klas o profilu policyjnym, wojskowym i strażackim. Z czasem klasy strażackie przestały funkcjonować, ale policyjne i wojskowe zostały i rozwijają się do dziś. To był naprawdę trafiony pomysł, a sytuacja geopolityczna, szczególnie wojna w Ukrainie, jeszcze zwiększyła zainteresowanie tym kierunkiem – podkreśla Piotr Adamczuk. - W ostatnich latach MON uruchomił szereg projektów wspierających klasy o profilach wojskowych. Obecnie są to Oddziały Przygotowania Wojskowego. Uczniowie dostają mundury i wyposażenie finansowane przez ministerstwo. W tym roku również MSWiA planuje od września dotować klasy policyjne i straży granicznej. Takie klasy powstaną w naszej szkole, a ich absolwenci będą mieli ułatwienia w rekrutacji do służby.
Pasja, nie obowiązek
Nie każdy uczeń klas mundurowych należy również do kompanii reprezentacyjnej. Trafiają tam tylko najbardziej zaangażowani i zdeterminowani.
– Na początku pierwszej klasy organizujemy dla uczniów coś w rodzaju obozu integracyjnego. Uczniowie poznają podstawy musztry, spotykają się z członkami kompanii reprezentacyjnej. Jest to dla nich szansa, by zdecydować, czy chcą do niej dołączyć. W tym roku zgłosiło się 28 osób. Po kilku tygodniach treningów zostało 15 najbardziej wytrwałych. To oni po jechali na mistrzostwa i zajęli 5. miejsce. Poszło im lepiej niż w zeszłym roku starszej kompanii! - podkreśla z dumą Piotr Adamczuk. – Musztra paradna z bronią to bardzo wymagająca konkurencja. Wszystko musi być idealnie zsynchronizowane. Do tego dochodzi marsz ze śpiewem, złożony element, który nie każda szkoła podejmuje się trenować.
A jak powstają „mistrzowskie” układy?
– W wakacje biorę karabin, idę na salę gimnastyczną i oglądam nagrania musztry paradnej, zarówno polskiej, jak i amerykańskiej kompanii reprezentacyjnej. Analizuję, uczę się. Potem przekazuję tę wiedzę uczniom. A potem są setki godzin pracy – opowiada Piotr Adamczuk.
Nie tylko musztra
Zespół Szkół nr 1 w Sokołowie Podlaskim jest również sześciokrotnym mistrzem Mazowsza w zawodach strzeleckich „Srebrne Muszkiety”, organizowanych przez Kuratorium Oświaty oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.
- Podczas ostatnich sześciu lat uczniowie drużyny strzeleckiej Zespołu Szkół nr 1 w Sokołowie Podlaskim trzykrotnie stawali na najwyższym podium podczas mistrzostw Polski indywidualnie i drużynowo - mówi Piotr Adamczuk. - Jestem prezesem Klubu Strzeleckiego w Sokołowie Podlaskim i powiązałem tę pasję z pracą z młodzieżą. W szko le mamy koło strzeleckie. Wielu uczniów jest członkami klubu. Co roku około 20 uczniów przechodzi bezpłatny kurs, który kończy się egzaminem na patent strzelecki przed komisją Polskiego Związku Strzelectwa
Popularność klas mundurowych nie słabnie. Z niemal 700 uczniów w szkole, około 250 uczy się właśnie w tych klasach. – Nasza młodzież jest naprawdę zaangażowana. Chcą się rozwijać, działać. A my im w tym pomagamy. Z pasją, systematycznie i z misją – mówi Piotr Adamczuk.
Przedruk z artykułu z Tygodnika Siedleckiego