Technik hotelarstwa
TECHNIK HOTELARSTWA Z INNOWACJĄ
ARANŻACJE FLORYSTYCZNE WNĘTRZ
Kwalifikacje w zawodzie
W zawodzie technik hotelarstwa kształcimy w dwóch kwalifikacjach:
- HGT.03. Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie.
- HGT.06. Realizacja usług w recepcji
Opis zawodu
Technik hotelarz planuje, organizuje, oferuje, koordynuje oraz wykonuje usługi hotelarskie w obiekcie hotelarskim i innych obiektach, w których świadczone są usługi hotelarskie. Przyjmuje rezerwację usług, ustala zakres zamówionych usług, sposób ich świadczenia oraz formę zapłaty. Przyjmuje gości w obiekcie, kompleksowo ich obsługuje w trakcie pobytu, wykwaterowuje z obiektu, rozlicza koszty pobytu, przyjmuje należność oraz wystawia odpowiednie dokumenty. Obsługuje również gości o specjalnym znaczeniu-typu VIP, CIP, gości niepełnosprawnych. Organizuje i oferuje usługi dodatkowe: konferencyjne, turystyczne, rekreacyjno-sportowe, typu Wellnes i SPA oraz okolicznościowe na specjalne zamówienie. Promuje oferowane usługi z wykorzystaniem różnorodnych form promocji – reklamy, sprzedaży osobistej, promocji sprzedaży oraz technik z zakresu public relations. Współpracuje z innymi podmiotami oferującymi usługi hotelarskie, analizuje oferty konkurencji, obserwuje rynek hotelarski oraz zbiera opinie o preferencjach gości.
Predyspozycje zawodowe:
- zainteresowanie zawodem
- łatwość nawiązywania kontaktów
- miła aparycja
- dyskrecja
- operatywność w działaniu
- umiejętności organizatorskie
Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym:
- bezpieczeństwo i higiena pracy
- rezerwacja usług w recepcji
- organizowanie usług dodatkowych w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie
- język angielski zawodowy
- podstawy hotelarstwa
Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym:
- rezerwacja usług w recepcji
- utrzymywanie czystości i porządku w obiekcie hotelarskim
- przygotowywanie i podawanie śniadań
- obsługa gości w recepcji
Praktyki zawodowe
Dwa razy w cyklu kształcenia (w klasie drugiej i trzeciej) uczniowie odbywają trwającą miesiąc praktykę zawodową.
Uczniowie mogą odbywać praktykę w wybranych przez siebie obiektach hotelarskich lub wskazanych przez szkołę zakładach branży turystyczno- gastronomiczno- hotelarskiej znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego oraz całego kraju (między innymi w wielu renomowanych hotelach warszawskich).Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym:
- język angielski
Nauczane języki obce:
- język angielski
- język rosyjski
Możliwości zatrudnienia:
- hotele
- pensjonaty
- ośrodki wypoczynkowe
- zakłady uzdrowiskowe
- obiekty SPA & Wellness
- schroniska
- zajazdy
- biura podróży oraz punkty informacji turystycznej
- baza ruchoma: promowa, noclegowa, kolejowa, lotnicza
Dzięki zdobytej wiedzy ekonomicznej i orientacji w branży turystyczno-hotelarskiej nasi absolwenci przygotowani są również do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług hotelarskich i agroturystycznych.
Możliwości kontynuowania nauki i podnoszenia kwalifikacji zawodowych
Ukończenie kierunku: technik hotelarstwa w Zespole Szkół Nr 1 umożliwia absolwentom podjęcie studiów na wybranym przez siebie kierunku, związanym z branżą turystyczno-hotelarską na wielu renomowanych uczelniach w Polsce.
Baza dydaktyczna
Posiadamy profesjonalnie wyposażoną szkolną pracownię hotelarską i gastronomiczną niezbędną do pracy w zawodzie technik hotelarz.
Partnerzy szkoły
Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim
Wyjazdy na praktyki zagraniczne
INNOWACJA ARANŻACJE FLORYSTYCZNE WNĘTRZ
Florysta w sposób kreatywny zajmuje się tworzeniem różnego rodzaju kompozycji z roślin ciętych oraz doniczkowych, stosując środki techniczne oraz pomocnicze.
W obszarach jego działań zawodowych leży również dekoracja wnętrz, tarasów i balkonów. W pracy opiera się na szerokiej wiedzy z materiałoznawstwa roślinnego, nieroślinnego, historii sztuki oraz dekoracji roślinnych. Podstawę do tworzenia stanowi wiedza z zakresu teorii barw oraz kompozycji plastycznej, a także posługiwanie się wieloma technikami florystycznymi.