• Technik pojazdów samochodowych

• To kierunek związany z diagnostyką, naprawą i obsługą współczesnych pojazdów samochodowych. Wraz z rozwojem motoryzacji wzrosło zapotrzebowanie na rynku pracy na dobrze wykształconych fachowców z zakresu naprawy i eksploatacji współczesnych pojazdów samochodowych, które są wyposażone w elektronikę i nowoczesne technologie. Kształcący się w tym kierunku uczniowie stają się specjalistami z dziedziny naprawy i eksploatacji pojazdów samochodowych, a także diagnostyki samochodowej.  Zapotrzebowanie na techników pojazdów samochodowych jest coraz większe.

Absolwent szkoły będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

• wykonywania napraw pojazdów samochodowych,

• organizowania obsługi i naprawy pojazdów samochodowych,

• oceny stanu technicznego pojazdów, ustalania przyczyn niesprawności oraz sposobów napraw,

• kontrolowania jakości wykonanych napraw,

• prowadzenia usług motoryzacyjnych,

• sprzedaży pojazdów samochodowych oraz artykułów motoryzacyjnych w Autoryzowanych Stacjach Obsługi (ASO),

• prowadzenia dokumentacji związanej z obsługą i naprawą pojazdów samochodowych w ASO i stacjach kontroli pojazdów.

Kwalifikacje w zawodzie technik pojazdów samochodowych  pozwalają na przygotowanie absolwenta mobilnego na polskim i unijnym rynku pracy.

Zawód technik pojazdów samochodowych  podzielony został na dwie kwalifikacje:

• MG.18.  Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych

• MG.42. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych.

Uczniowie którzy zdecydują się na ten kierunek mają możliwość zdobycia wiedzy teoretycznej o budowie i naprawie pojazdów samochodowych, przepisów ruchu drogowego itp. Mechanicy odbywają praktyki zawodowej w pracowniach szkolnych, a także podczas staży krajowych i zagranicznych.

Głównym celem pracy technika pojazdów samochodowych jest planowanie a następnie wykonywanie diagnostyki, naprawy i obsługi pojazdów samochodowych, a także uczestniczenie w ich procesie wytwarzania i użytkowania z użyciem określonych maszyn i urządzeń.

Zdobywając zawód technika pojazdów samochodowych można podjąć pracę w autoryzowanych stacjach obsługi - ASO, zakładach produkcyjnych naprawczych pojazdów samochodowych, stacjach kontroli pojazdów, przedsiębiorstwach transportu samochodowego, instytucjach zajmujących się obrotem pojazdami samochodowymi i ich częściami, instytucjach zajmujących się ewidencją pojazdów samochodowych oraz ubezpieczeniem komunikacyjnym czy przedsiębiorstwach doradztwa technicznego dotyczącego motoryzacji.